Back to Top
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| VGA (D-Sub) output | |
| Internal memory | 512 MB |
| Internal memory type | DDR2 |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 800,1280 x 960,1600 x 900,1024 x 768 (XGA),1152 x 864 (XGA+),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1360 x 768 (WXGA),1400 x 1050 (SXGA+),1440 x 900 (WXGA+),1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),800 x 600 (SVGA) |
| Supported video modes | 480p,720p,1080p |
| USB pass-through | |
| Chipset | Fresco - FL2000DX |
| RoHS compliance | |
| Certification | WHQL, FCC, CE |
| Product colour | Black |
| Integrated USB cable |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Minimum processor family | Core i5 |
| Minimum processor speed | 2.4 GHz |
| Minimum RAM | 4096 GB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 50 % |
| Width | 25 mm (0.98 ") |
| Depth | 195 mm (7.61 ") |
| Height | 12 mm (0.47 ") |
| Weight | 26 g (0.06 lbs) |
| Package width | 3 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 92 g |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
