Back to Top
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 4 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| VGA (D-Sub) output | |
| DVI connector type | DVI-D |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Maximum resolution (DVI) | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Chipset | Parade - PS176, VIA/VLI - VL102, ITE -IT6516 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black, Grey |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.1 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 57 mm (2.22 ") |
| Depth | 109 mm (4.25 ") |
| Height | 18 mm (0.7 ") |
| Weight | 80 g (0.18 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
