Back to Top
| DVI output | |
| HDMI output | |
| Number of displays supported | 4 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| VGA (D-Sub) output | |
| DVI connector type | DVI-D |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | Cypress - CYPD1120, Cypress - CY7C65210, Parade - PS8348B, Parade - PS171 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.115 m |
| Width | 54 mm (2.11 ") |
| Depth | 104 mm (4.06 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 90 g (0.2 lbs) |
| Package weight | 100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
