Back to Top
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1440,2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160,4096 x 2160,7680 x 4320 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | Parade PS8468, VIA VL102 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Master carton length | 482 mm |
| Master carton height | 210 mm |
| Quantity per master carton | 200 pc(s) |
| Master carton width | 328 mm |
| Width | 40 mm (1.56 ") |
| Depth | 43 mm (1.68 ") |
| Height | 11.45 mm (0.45 ") |
| Weight | 22 g (0.05 lbs) |
| Package width | 124 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 11 mm |
| Package weight | 26 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
