Back to Top
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 2) |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| DVI connector type | DVI-I |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA) |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Chipset | Parade - PS171 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 43 mm (1.68 ") |
| Depth | 187 mm (7.29 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 34 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
