Back to Top
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Maximum resolution (HDMI) | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1440,2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | Parade - PS176, STMicroelectronics - STM32F072CBU6 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black |
| Integrated USB cable |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85 % |
| Width | 25 mm (0.98 ") |
| Depth | 150 mm (5.85 ") |
| Height | 11 mm (0.43 ") |
| Weight | 23 g (0.05 lbs) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 32 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
