Back to Top
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Data transfer rate (max) | 18 Gbit/s |
| Chipset | MegaChips - MCDP2900 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.1 m |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 60 % |
| Width | 28.6 mm (1.12 ") |
| Depth | 56 mm (2.18 ") |
| Height | 11.4 mm (0.44 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 110 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
