Back to Top
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1440,2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | NXP - PTN5100, Pericom - PI3DPX1203 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 27 mm (1.05 ") |
| Depth | 60 mm (2.34 ") |
| Height | 16 mm (0.62 ") |
| Weight | 25 g (0.06 lbs) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
