Back to Top
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| VGA (D-Sub) output | |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported video modes | 1080p,720p |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | White |
| Integrated USB cable |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 225 mm (8.78 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 24 g (0.05 lbs) |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
