Back to Top
| USB version | 2.0 |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male connector |
| VGA (D-Sub) output | |
| Internal memory | 16 MB |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1360 x 768 (WXGA),1440 x 900 (WXGA+),1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1200 (WUXGA) |
| LED indicators | Y |
| USB pass-through | |
| Chipset | DisplayLink - DL-195 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| Product colour | Black |
| Integrated USB cable | |
| Package type | Box |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Minimum processor speed | 1.2 GHz |
| Minimum RAM | 0.5 GB |
| Minimum hard disk space | 30 MB |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 43.5 mm (1.7 ") |
| Depth | 78 mm (3.04 ") |
| Height | 15.5 mm (0.6 ") |
| Weight | 300 g (0.66 lbs) |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 240 g |
| Software CD | |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
