Back to Top
| USB version | 2.0 |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male connector |
| VGA (D-Sub) output | |
| Internal memory | 16 MB |
| Maximum resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1152 x 864 (XGA+),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 768 (WXGA),1280 x 800 (WXGA),1280 x 960,1400 x 1050 (SXGA+),1440 x 900,1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+) |
| Chipset | MCT - Trigger 1+ |
| USB pass-through | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.45 m |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Width | 42 mm (1.64 ") |
| Depth | 75 mm (2.93 ") |
| Height | 50 mm (1.95 ") |
| Weight | 80 g (0.18 lbs) |
| Package width | 57 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package weight | 233.6 g |
| Software CD | |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
