Back to Top
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| HDMI version | 1.4 |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1600 x 900,1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,3840 x 2160 |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Chipset | Silicon Motion - SM768 |
| Product colour | Grey |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.11 m |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Quantity per master carton | 100 pc(s) |
| Master carton width | 445 mm |
| Master carton length | 230 mm |
| Master carton height | 295 mm |
| Width | 50 mm (1.95 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 83 g (0.18 lbs) |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 80 g |
| 2 | |
| Straight | |
| CE, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
