Back to Top
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| VGA (D-Sub) output | |
| HDMI version | 2.0 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 800 (WXGA),1360 x 768 (WXGA),1440 x 900,1600 x 900,1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2048 x 1280,2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | Parade - PS176, VIA/VLI - VL100 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.1 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 33 mm (1.29 ") |
| Depth | 50 mm (1.95 ") |
| Height | 13 mm (0.51 ") |
| Weight | 24 g (0.05 lbs) |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
