Back to Top
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,3840 x 2160 |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Chipset | DisplayLink - DL6950 |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.3 m |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Quantity per master carton | 40 pc(s) |
| Master carton width | 440 mm |
| Master carton length | 420 mm |
| Master carton height | 320 mm |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 180 g |
| Quick installation guide | |
| Interface adapters included | USB Type-A male - USB Type-C female |
| Y | |
| CE, RoHS | |
| 2 | |
| Straight | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
