Back to Top
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD, SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Maximum supported storage capacity | 120 TB |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| Hot-swap drive bays | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| InfiniBand |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Noise level | 54.6 dB |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC A, CE A, BSMI A |
| Compatible products | Synology RS3617xs |
| Power supply unit (PSU) capacity | 500 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption (typical) | 68.6 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 430.5 mm (16.79 ") |
| Depth | 664 mm (25.9 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 12700 g (28 lbs) |
| Cables included | AC, InfiniBand |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.