Back to Top
| Frequency band | 2.4-2.5/5.15-5.85 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n |
| Impedance | 50 Ω |
| Bandwidth note | 100/700 MHz |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 60 u00b0 |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 105 u00b0 |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 125 u00b0 |
| Vertical beam width (5 GHz) | 70 u00b0 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna type | Directional antenna |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Connector gender | Male connector |
| Polarization | Vertical polarization |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2.0:1 |
| Survival wind speed | 0.06 km/h |
| Isolation | 20 dB |
| Front to back ratio | 18 dB |
| Cable length | 9.14 m |
| RoHS compliance |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 254 mm (9.91 ") |
| Depth | 35.6 mm (1.39 ") |
| Height | 142.2 mm (5.55 ") |
| Weight | 540 g (1.19 lbs) |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.