Back to Top
| Frequency band | 2.4-2.5/5.15-5.85 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 80 u00b0 |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 45 u00b0 |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 80 u00b0 |
| Vertical beam width (5 GHz) | 45 u00b0 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna type | MIMO directional antenna |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Connector gender | Male connector |
| Polarization | Vertical polarization |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2.0:1/2.5:1 |
| Survival wind speed | 215.7 km/h |
| Mounting | Wall/Pole |
| Purpose | Outdoor |
| Front to back ratio | 18 dB |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Width | 228.6 mm (8.92 ") |
| Depth | 27.9 mm (1.09 ") |
| Height | 233.7 mm (9.11 ") |
| Weight | 1200 g (2.65 lbs) |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.