Back to Top
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility | |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1500 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1201 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack |
| 3G | |
| 4G |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Dynamic DNS (DDNS) | |
| Guest access | |
| Receiver sensitivity | 5 GHz: 11a 6Mbps:-97dBm, 11a 54Mbps:-79dBm 11ac VHT20_MCS0:-96dBm, 11ac VHT20_MCS11:-66dBm 11ac VHT40_MCS0:-94dBm, 11ac VHT40_MCS11:-63dBm 11ac VHT80_MCS0:-91dBm, 11ac VHT80_MCS11:-60dBm 11ax HE20_MCS0:-95dBm, 11ax HE20_MCS11:-63dBm 11ax HE40_MCS0:-92dBm, 11ax HE40_MCS11:-60dBm 11ax HE80_MCS0:-89dBm, 11ax HE80_MCS11:-58dBm 2.4 GHz: 11g 6Mbps:-91dBm, 11a 54Mbps:-74dBm 11n HT20_MCS0:-90dBm, 11n HT20_MCS7:-73dBm 11n HT40_MCS0:-88dBm, 11n HT40_MCS7:-70dBm |
| Port forwarding |
| DHCP server | |
| DHCP client | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| DMZ support |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna type | External |
| Transmit power | CE: <20dBm(2.4 GHz), <23dBm(5.15 GHz~5.25 GHz); FCC:<30dBm(2.4 GHz & 5.15 GHz~5.825 GHz) dBmW |
| WPS push button | |
| Reset button | |
| Universal Plug and Play (UPnP) |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Firewall | |
| Firewall security | SPI |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Processor cores | 3 |
| Memory card slot(s) |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | AC |
| Output current | 1 A |
| Height | 38.6 mm (1.51 ") |
| Width | 260.2 mm (10.15 ") |
| Depth | 135 mm (5.27 ") |
| Browser supported | Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0 |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick installation guide | |
| AC adapter included | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 98SE, Windows NT, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Y |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 16 MB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.