Back to Top
| Ethernet WAN | |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1900 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 600 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1300 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Dynamic DNS (DDNS) | |
| Port forwarding |
| DHCP client | |
| DHCP server | |
| DMZ support |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna type | External |
| Universal Plug and Play (UPnP) | |
| Reset button | |
| WPS push button | |
| Quality of Service (QoS) support |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA2, WPA2-Enterprise |
| Access Control List (ACL) | |
| Firewall | |
| Filtering | |
| URL filtering | |
| IP address filtering | |
| MAC address filtering |
| Product colour | Black |
| Product type | Portable router |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Processor cores | 1 |
| Power source type | DC |
| Depth | 160.6 mm (6.26 ") |
| Height | 32.5 mm (1.27 ") |
| Width | 243 mm (9.48 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Certification | FCC, CE |
| 1 | |
| Y | |
| Y | |
| 1 | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.