Back to Top
| Capacity | 8 GB |
| Flash card type | MicroSDHC |
| Flash memory class | Class 10 |
| Endurance | 10000 cycles per logical sector |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 2.7 - 3.6 V |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Width | 1 mm (0.04 ") |
| Depth | 15 mm (0.59 ") |
| Height | 11 mm (0.43 ") |
| Weight | 0.4 g (0 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.