Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Internal | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2 A |
| Output voltage | 5 V |
| External power adapter |
| Width | 119.4 mm (4.66 ") |
| Depth | 69.9 mm (2.73 ") |
| Height | 25.4 mm (0.99 ") |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| Package width | 121.9 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package height | 48.3 mm |
| Package weight | 410 g |
| AC adapter included |
| Master carton width | 259.1 mm |
| Master carton length | 269.2 mm |
| Master carton height | 304.8 mm |
| Master carton weight | 4760 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| 10037332205688 | |
| 85176990 | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.