Back to Top
| Product colour | Black |
| Housing material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Charger compatibility | Universal |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | |
| Quick charge | |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Input voltage | 5 - 9 V |
| Output current | 3 A |
| Total output power | 18 W |
| Power protection features | Overcharge, Overdischarge, Overload, Short circuit |
| LED indicators | Y |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C connector |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 45 - 85 % |
| Width | 69.7 mm (2.72 ") |
| Depth | 107 mm (4.17 ") |
| Height | 13.5 mm (0.53 ") |
| Weight | 250 g (0.55 lbs) |
| USB Type-C cable length | 915 mm |
| Package type | Box |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual |
| Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.