Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | |
| DC-in jack | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Charging function | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Maximum digital resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| Output voltage | 20 V |
| Power cable length | 1.2 m |
| Output current | 6 A |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Data, Power |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 148 mm (5.77 ") |
| Height | 17.5 mm (0.68 ") |
| Weight | 270 g (0.6 lbs) |
| Package weight | 380 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | |
| Cables included | Thunderbolt |
| AC adapter included |
| 1.4 | |
| Y | |
| 1.4/2.2 | |
| Y | |
| Extended, Mirror | |
| REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.