Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Plug and Play | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 105 mm (4.1 ") |
| Depth | 49 mm (1.91 ") |
| Height | 13 mm (0.51 ") |
| Weight | 110 g (0.24 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual |
| Y | |
| 3.0 | |
| 100 | |
| Aluminium |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.