Ubiquiti UniFi Dream Machine SE (UDM-SE):
The Ubiquiti UniFi Dream Machine SE (UDM-SE) is the ultimate all-in-one router, security gateway, and network video recorder (NVR) designed to elevate your home or business network to the next level. With its advanced features and seamless integration, it ensures top-notch performance and protection.
With the UDM-SE, you can effortlessly scale and manage your network with ease. Equipped with high-speed dual-WAN connectivity, including 10G SFP+ and 2.5GbE RJ45 ports, you'll experience lightning-fast data transfer and connectivity. The Gigabit, Power over Ethernet (PoE) switch provides power to your devices, reducing clutter and ensuring optimal performance.
Powered by UniFi OS, the UDM SE gives you complete control over your UniFi devices. Whether it's access points, Protect cameras, Talk phones, or Access readers, you can manage them all from one central console. Say goodbye to complex network setups and hello to intuitive, user-friendly management.
This powerful console is designed to support upcoming UniFi OS applications, ensuring that your network stays up-to-date and ready for the latest advancements. With the UDM-SE, you won't have to worry about being left behind.
Setting up and configuring the UDM-SE is a breeze, thanks to its integrated Bluetooth radio. With the UniFi Network application, available on the web or mobile, you can streamline the initial setup process and have your network up and running in minutes. No complicated procedures or technical expertise required.
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Reset button |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Depth | 285.6 mm (11.14 ") |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Width | 442.4 mm (17.25 ") |
| Weight | 4950 g (10.91 lbs) |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Input current | 4.4 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply | 240 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Built-in processor | |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| LED indicators | Activity, Link, Ready |
| Product colour | Stainless steel |
| Control display unit | |
| Touchscreen | |
| Display diagonal | 1.3 " |
| Flash memory | 16384 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| 85176990 | |
| Rack mounting | |
| 1U | |
| Aluminum | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.