Back to Top
| Ethernet WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.11n |
| Antenna type | Internal |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Processor frequency | 900 MHz |
| Memory card slot(s) |
| Output current | 0.5 A |
| Power source type | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 24 V |
| Width | 126.34 mm (4.93 ") |
| Depth | 126.09 mm (4.92 ") |
| Weight | 190 g (0.42 lbs) |
| Height | 31.65 mm (1.23 ") |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| AC adapter included |
| Processor architecture | MIPS |
| Internal memory | 256 MB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.