Back to Top
| Frequency band | 2.4 - 2.5, 5.1 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Antenna gain (5 GHz) | 15 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 10 dBi |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 90 \u00b0 |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 90 \u00b0 |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 45 \u00b0 |
| Vertical beam width (5 GHz) | 45 \u00b0 |
| Antenna gain level (max) | 15 dBi |
| Antenna type | Directional antenna |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Polarization | Dual polarization |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2:1 |
| Purpose | Indoor & outdoor |
| Mounting | Wall/Pole |
| Compatible products | UAP-AC-M |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | White |
| Width | 128 mm (4.99 ") |
| Depth | 32.5 mm (1.27 ") |
| Height | 201.3 mm (7.85 ") |
| Weight | 480 g (1.06 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.