Back to Top
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility | |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 25 dBmW |
| Guest access | |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 22 dBmW |
| Antenna design | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.15 dBi |
| Antennas quantity | 3 |
| Reset button | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| MIMO | |
| Number of data streams | 2x2 |
| MU-MIMO technology |
| Security algorithms | IPSec, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Product colour | White |
| Built-in display | |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product type | Tabletop router |
| Plug and Play |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Power source type | AC, DC |
| Output voltage | 5 V |
| USB charging port | |
| Output current | 3 A |
| Depth | 98 mm (3.82 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Weight | 302 g (0.67 lbs) |
| Width | 98 mm (3.82 ") |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 60 |
| Bluetooth |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Sustainability compliance |
| 2x2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.