Back to Top
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n |
| Gain | 6 dBi |
| Impedance | 50 Ω |
| Bandwidth note | 700 MHz |
| Vertical beam width | 40 \u00b0 |
| Horizontal beam width | 360 \u00b0 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Antenna connector type | N-type |
| Polarization | Vertical polarization |
| Mounting | Wall/Pole |
| Power handling | 10 W |
| Purpose | Outdoor |
| Product colour | White |
| Weight | 1480 g (3.26 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.