Back to Top
| Smart projector | |
| Screen size compatibility | 30 - 300 " |
| Projection distance | 0.75 - 9.76 m |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Zoom capability | |
| Zoom type | Manual |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Contrast ratio (typical) | 12000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, horizontal | -40 - 40 u00b0 |
| Keystone correction, vertical | -40 - 40 u00b0 |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 4000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 20000 h |
| Lamp type | UHP |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Focus | Manual |
| Focal length range (f-f) | 12 - 15.6 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.94 - 2.12 |
| Optical zoom | 1.3 x |
| Digital zoom | 2 x |
| Offset | 120 % |
| Throw ratio | 1.13 - 1.47 |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Full HD | |
| 3D | |
| Supported video modes | 480i,480p,720p,1080i,1080p,2160p |
| Service port type | USB Type-A |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI connector type | Full-size |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| DVI port | |
| Serial interface type | RS-232 |
| AC (power) in | |
| 12V trigger ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| PC Audio out | |
| 12V trigger |
| Smart TV | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Card reader integrated |
| Market positioning | Home cinema |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| HDCP | |
| On Screen Display (OSD) | |
| On Screen Display (OSD) languages | ARA, CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, GRE, INC, IND, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, THA, TUR, VIE |
| Number of OSD languages | 24 |
| Vertical scan range | 23 - 240 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Noise level | 33 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 10 W |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 310 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Image lag time | 4.2 ms |
| Lamp power | 240 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 312 mm (12.17 ") |
| Depth | 222 mm (8.66 ") |
| Height | 108 mm (4.21 ") |
| Weight | 3000 g (6.61 lbs) |
| Package width | 415 mm |
| Package depth | 297 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package weight | 3900 g |
| Handheld remote control | |
| Warranty card | |
| Cables included | AC, USB Type-C |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
