Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 3 |
| Charging function |
| Power source type | AC, DC, Thunderbolt 3 |
| Power connector | USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 207 mm (8.07 ") |
| Depth | 58 mm (2.26 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 230 g (0.51 lbs) |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 61 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 998 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Manual | |
| AC adapter included |
| Y | |
| 1.4 | |
| 60 | |
| Y | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.