Back to Top
| Product colour | Grey |
| Handset type | Wired handset |
| Wall mountable | |
| Number of function keys | 7 |
| Integrated voicemail | |
| Keypad number of keys | 27 |
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Hearing aid compatibility |
| Display | LCD |
| Display resolution | 1024 x 600 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touchscreen | |
| Display diagonal | 7 " |
| Answering machine | |
| Call hold | |
| Call transfer | |
| Call forwarding | |
| Number of VoIP accounts | 12 |
| Call park | |
| Message-waiting indicator (MWI) | |
| Caller ID | |
| Conference call | |
| Call waiting | |
| Call pick up | |
| Do not disturb function | |
| Redialing | |
| Anonymous call | |
| Speed dialing | |
| Phonebook capacity | 1000 entries |
| Intercom | |
| Anonymous call rejection | |
| Call return | |
| Full duplex |
| Speakerphone | |
| Microphone mute | |
| Voice codecs | G.711a, G.722, G.723.1, G.726, G.729, G.729A, G.729B, iLBC |
| Adaptive jitter buffers | |
| Noise reduction | |
| Packet loss concealment (PLC) | |
| Automatic gain control | |
| Comfort noise generation (CNG) | |
| Voice activity detection |
| Video call |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, SIP v1 (RFC2543), v2 (RFC3261), UDP/TCP/DNS-SRV (RFC 3263) |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RJ-9 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Security algorithms | 256-bit AES, HTTPS, TLS, WPA2, WPA3 |
| Width | 259.4 mm (10.12 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 215 mm (8.39 ") |
| Weight | 8858 g (19.53 lbs) |
| Package width | 324 mm |
| Package depth | 293 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 9556 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Y | |
| Y | |
| IP phone |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.