Back to Top
The Zalman I3 NEO Black Edition is a stylish mid-tower ATX computer case with an optimal air intake design featuring air holes at the front bezel.
It includes a magnetic swing-open tempered glass side panel and four pre-installed RGB 120mm fans for an enhanced cooling performance. An ideal choice for gamers and PC enthusiasts.
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Mini-ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Maximum CPU cooler height | 162 mm |
| Maximum graphics card length | 355 mm |
| Maximum PSU length | 210 mm |
| Power supply included | |
| Power supply location | Bottom |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 120,240,280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 219 mm (8.54 ") |
| Depth | 422 mm (16.46 ") |
| Height | 484 mm (18.88 ") |
| Weight | 5600 g (12.35 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.