Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5+S,5,6,6+HS,10+HS,10,50,60, JBOD |
| Online RAID migration | |
| Online RAID expansion | |
| RAID rebuild | |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Disk roaming | |
| Bad block scan |
| Processor model | AL324 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Annapurna Labs |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 1x LDIMM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | DIMM |
| Flash memory | 512 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| DHCP client | |
| DHCP server | |
| Jumbo frames support | |
| iSCSI support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Load balancing system | |
| Link aggregation | |
| WLAN adapter supported | |
| Dynamic DNS (DDNS) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Aluminium, Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 70 mm |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Buzzer | |
| Noise level | 24.9 dB |
| Third-party support | |
| Snapshot | |
| System log | |
| Hot spare | |
| Built-in BitTorrent client | |
| Web-based management | |
| Browser supported | Apple Safari 7+, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox |
| Reset button | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | |
| Built-in FTP server | |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMP, SSH |
| On/off switch | |
| S.M.A.R.T. support | |
| Access Control List (ACL) | |
| Share folder access right management | |
| Management protocols | SNMP |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.4.3 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, Solaris 10 U4, Solaris 10 U5, Ubuntu 14.04, openSUSE 12.1, openSUSE 12.2 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 250 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption (typical) | 56.412 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Width | 482 mm (18.8 ") |
| Depth | 534 mm (20.83 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 9450 g (20.83 lbs) |
| Package weight | 15190 g |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Number of screws | 56 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Annapurna Labs |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.