Back to Top
Display and device technology is always improving. So do we.
Anti-glare solutions operate simply and elegantly on the majority of today's monitors, including touchscreens, to help protect your screen and improve your view in bright or harsh lighting circumstances.
3M's amazing optical technology diffuses mirror-like reflections to help keep what's on your screen clean and visible while also protecting it from dust and scratches.
| Maximum screen size compatibility | 23 " |
| Touchscreen compatible | |
| Protection features | Scratch resistant |
| Type | Anti-glare screen protector |
| Device type | LCD/Plasma |
| Brand compatibility | Universal |
| Durable screen protection |
| Product colour | Transparent |
| Bubble-free application | |
| Easy to apply | |
| Easy to remove | |
| Easy to clean | |
| Frame type | Frameless |
| Display size (HxV) | 510 x 287 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning cloth |
| Package width | 368 mm |
| Package depth | 3 mm |
| Package height | 552 mm |
| Pallet width | 1060 mm |
| Pallet length | 1210 mm |
| Pallet height | 1220 mm |
| Quantity per pallet | 575 pc(s) |
| Shipping carton width | 379 mm |
| Shipping carton length | 563 mm |
| Shipping carton height | 47 mm |
| Quantity per shipping carton | 5 pc(s) |
| Shipping carton GTIN (EAN/UPC) | 50051128830012 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.