Back to Top
Anti-Glare Filter for 48.26 cm (19") Widescreen Monitor (16:10)
Display and gadget technology is always evolving. We feel the same way.
Anti-glare solutions operate simply and elegantly on the majority of today's monitors, including touchscreens, to help protect your screen and improve your view in bright or difficult lighting circumstances.
3M's amazing optical technology diffuses mirror-like reflections to help keep what's on your screen clean and visible while also offering dust and scratch protection.
| Maximum screen size compatibility | 19 " |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Touchscreen compatible | |
| Screen size HxW | 255 x 408 mm |
| Screen format | Widescreen |
| Protection features | Scratch resistant |
| Type | Anti-glare screen protector |
| Device type | Desktop/Laptop |
| Brand compatibility | Universal |
| Durable screen protection | |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Privacy filtering function | |
| Frame type | Frameless |
| Display size (HxV) | 408 x 255 mm |
| Package width | 317 mm |
| Package depth | 3 mm |
| Package height | 457 mm |
| Package weight | 304.8 g |
| Package type | Box |
| Pallet width | 1060 mm |
| Pallet length | 1210 mm |
| Pallet height | 1220 mm |
| Pallet weight | 259000 g |
| Quantity per pallet | 805 pc(s) |
| Shipping carton width | 328 mm |
| Shipping carton length | 468 mm |
| Shipping carton height | 47 mm |
| Shipping carton weight | 1524 g |
| Quantity per shipping carton | 5 pc(s) |
| Shipping carton GTIN (EAN/UPC) | 50051128829993 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.