Back to Top
Open collector sinks or normally open (NO) dry trigger inputs are available from Access Control Systems, Card Readers, Keypads, Push Buttons, and PIR sensors.
Both Fail-Safe and Fail-Secure outputs are supported.
In Altronix AL600ULACM, power can come from either a single power source (factory installed) that will supply power for both the operating board and the locking devices or two (2) totally independent sources, one (1) for board operation, one (1) for locking/accessory power.
This interface allows Emergency Egress, Alarm Monitoring, or other auxiliary devices to be triggered.
Fire Alarm Disconnect:
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Product colour | Grey |
| Nominal input voltage | 115 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Weight | 4670 g (10.3 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 311 x 115 x 394 mm |
| Weight (imperial) | 10.3 lbs |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.