Back to Top
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 48 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor model | 9454P |
| Processor threads | 96 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 290 W |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| AMD | |
| 2.75 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
