Back to Top
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor model | 7965WX |
| Processor threads | 48 |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
