Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 4070 |
| Processor boost clock speed | 2520 MHz |
| Processor frequency (OC mode) | 2550 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 5888 |
| Discrete graphics adapter memory | 12 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6X |
| Memory bus | 192 bit |
| Memory bandwidth (max) | 21 GB/s |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| OpenGL version | 4.6 |
| Virtual Reality (VR) ready | |
| HDCP version | 2.3 |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| NVIDIA G-SYNC |
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Number of slots | 2.5 |
| Product colour | White |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Width | 227.2 mm (8.86 ") |
| Depth | 123.24 mm (4.81 ") |
| Height | 49.6 mm (1.93 ") |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
