Back to Top
| Display diagonal | 32 " |
| Display brightness (typical) | 600 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.1845 x 0.1845 mm |
| Viewable size, horizontal | 708.48 mm |
| Viewable size, vertical | 398.52 mm |
| Digital horizontal frequency | 109 - 142 kHz |
| Digital vertical frequency | 29 - 65 Hz |
| Maximum refresh rate | 142 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100 % |
| Adobe RGB coverage | 99.5 % |
| Display sRGB | |
| HDCP |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Graphics design |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 2.0b |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Pivot angle | -90 - 90 u00b0 |
| Pivot | |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -60 - 60 u00b0 |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -5 - 23 u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 130 mm |
| Picture-in-Picture |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 58.67 W |
| RoHS compliance | |
| Certification | BSMI, CB, CCC, CE, CEL level 0, CU, ErP, FCC, ISO-9241-307, J-MOSS, KCC, Mac Compliance, PSE, RoHS, UkrSEPRO, UL/cUL, VCCI, WEEE, WHQL (Windows 10, Windows 8.1, Windows 7), MEPS, RCM, TUV Flicker-free , KC , eStandby, TUV Low Blue Light, ICES-3, PC recycle, VESA DisplayHDR 1000 |
| Width | 727 mm (28.35 ") |
| Depth | 93 mm (3.63 ") |
| Height | 426 mm (16.61 ") |
| Weight | 9700 g (21.38 lbs) |
| Width (with stand) | 727 mm |
| Depth (with stand) | 240 mm |
| Height (with stand) | 600 mm |
| Weight (with stand) | 14640 g |
| Package width | 913 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package height | 381 mm |
| Package weight | 19800 g |
| Package type | Box |
| Stand included | |
| Cables included | AC |
| HDMI |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
