Back to Top
| Colour name | Rose Pink |
| Product colour | Pink |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display diagonal | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45 % |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4500 |
| Processor family | Intel Celeron N |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | eMMC |
| On-board graphics adapter | |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | N |
| Mobile network connection | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 1x1 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | DC-in jack |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | |
| Keyboard backlit |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 42 Wh |
| AC adapter power | 33 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 1.75 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Width | 360.2 mm (14.05 ") |
| Depth | 236.4 mm (9.22 ") |
| Height | 18.1 mm (0.71 ") |
| Weight | 1570 g (3.46 lbs) |
| Anti-glare screen |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
