Back to Top
| Connector(s) | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector |
| Connector form factor | Straight |
| Product colour | Black, Metallic |
| Material | Metal, Plastic |
| Cable standard | Cat5e/Cat6 |
| AWG wire size | 22/26 |
| Certification | ANSI/TIA-568.2-D, EN 60603-7-51, ISO/IEC 11801 Ed.2.2: 2011-06/ EN 50173-2: 2011-09, ISO/IEC 24702/ EN 50173-3: 2011-09, ISO/IEC 15018/ EN 50173-4: 2011-09 |
| Width | 12.9 mm (0.5 ") |
| Depth | 51.3 mm (2 ") |
| Height | 14.7 mm (0.57 ") |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
