Back to Top
| Product type | Surface mount box |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Brand compatibility | Axis |
| Material | Aluminium |
| Mounting type | Wall |
| IK code | IK10 |
| Compatibility | I8016-LVE |
| Certification | IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 62262 |
| Width | 129 mm (5.03 ") |
| Depth | 51 mm (1.99 ") |
| Height | 135 mm (5.27 ") |
| Weight | 1550 g (3.42 lbs) |
| IP69 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
