Back to Top
| Product type | RG-8/U |
| Cable type | RG-8/U |
| Cable length | 305 m |
| Product colour | Black |
| Impedance | 50 Ω |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Conductor composition size | 7 x 19 mm |
| Insulation material | Foamed polyethylene |
| Insulation outer diameter | 7.239 mm |
| Shield material | Copper |
| Outer shield coverage | 95 % |
| AWG wire size | 11 |
| Load capacitance | 85.306 pF |
| Certification | NEC/(UL), CEC/C(UL), AWM, CE Mark, ELV, WEEE, BFR |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Package weight | 52616 g |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.