Back to Top
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Frequency | 650 MHz |
| Cable colour | Black |
| AWG wire size | 26 |
| RoHS compliance | |
| Cable length | 0.9 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Input impedance | 100 Ω |
| Certification | TIA/EIA-568-C.2 CAT6A, UL E196163-G |
| Outer diameter | 5.9 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.