Back to Top
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector / Male connector |
| Frequency | 100 MHz |
| Cable colour | Grey |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| AWG wire size | 26 |
| RoHS compliance | |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Input impedance | 100 Ω |
| Certification | UL E196163-Y; IEC 60332-1-2; ISO/IEC 11801 ed 2; EN 50288-2 2; TIA/EIA-568-B.2 CAT5e |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.