Back to Top
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Frequency | 250 MHz |
| Cable colour | Yellow |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| AWG wire size | 26 |
| RoHS compliance | |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 7.6 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | UL E164469-XX, TIA/EIA-568-B.2-1, ISO/IEC 2nd Ed 11801 Class E, IEC 6-332-1-2, CENELEC EN 50173-1, CENELEC EN 50288-5-2, 2002/95/EC |
| Outer diameter | 6.1 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.