Back to Top
| Number of speakers | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Frequency range | 2.4 - 2.48 GHz |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 3.0+EDR |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSF |
| Bluetooth range | 10 m |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| USB connector type | Micro-USB |
| AUX in | |
| USB charging port |
| Product type | Stereo portable speaker |
| Design | Other |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium |
| Volume control | Digital |
| Built-in display | |
| LED indicators | Charging, Power, Stand-by |
| Recommended usage | Universal |
| Built-in microphone |
| Power source type | Battery |
| Battery life (max) | 6 h |
| Standby time | 100 h |
| Operating temperature (cooling) (T-T) | -20 - 60 °C |
| Width | 137 mm (5.34 ") |
| Depth | 10.3 mm (0.4 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Weight | 176 g (0.39 lbs) |
| Playback time | 5 h |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.