Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | SAS, SATA |
| Expansion card standard | PCIe 3.0 |
| Internal SATA ports quantity | 16 |
| Data transfer rate (max) | 12 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| RoHS compliance | |
| Certification | Australia/New Zealand (AS/NZS 3548), Canada (ICES-003), EMC: Class B-US (CFR 47, P15B), Europe (EN55022/EN55024), Japan (V-3/02.04), Korea (N-B 2-0001-404), RoHS, Safety: EN60950, WEEE |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -45 - 105 °C |
| Voltage | 12, 3.3 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.